Access Keys:

Results Timeline 01:12
Time
Division (District)
Candidate
Party
Count

02:40
Kirkby Stephen
Eden
Dew, Phil
CONSERVATIVE  HOLD
1605
 
James, Kelvyn Justin Simon
Liberal Democrat
407
 
Simkins, Ian Daniel
Labour
194
 
O’Brien, Richard Kevin
Green Party
77

02:36
Ulverston West
South Lakeland
Airey, James
CONSERVATIVE  HOLD
1146
 
Webster, David John
Labour
552
 
Birchall, Loraine
Liberal Democrat
235
 
Filmore, Judy
Green Party
149

02:36
Ulverston East
South Lakeland
Wilson, John Mark
LABOUR  HOLD
758
 
Irving, Helen
Conservative
620
 
Hudson, Andrew
Liberal Democrat
168
 
Gerry, Bob
Green Party
98

02:36
Lyth Valley
South Lakeland
Bland, James
CONSERVATIVE  HOLD
1247
 
Cooper, Bex
Liberal Democrat
530
 
Rubinstein, Adam Mark
Green Party
99
 
Willmott, Stephen
UK Independence Party
43

02:36
Kent Estuary
South Lakeland
Stewart, Ian
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1422
 
Harvey, Tom
Conservative
995
 
Abel, Jill
Green Party
162
 
Sparling, Lois Katherine
Labour
103

02:35
Greystoke and Hesket
Eden
Wentworth Waites, Tom
CONSERVATIVE  HOLD
1009
 
Burgin, Roger
Liberal Democrat
255
 
Lawson, Doug
Green Party
205
 
Wood, Ruth Ann
Labour
201
 
Ryland, David Benson
UK Independence Party
89

02:31
Kendal South
South Lakeland
Gray, Brenda Clare
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1195
 
Lucas, Andrew John
Conservative
1025
 
Stubbs, Jackson Softley
Labour
131
 
Hill, Meg
Green Party
109

02:16
Wigton
Allerdale
Liddle, Roger John
LABOUR  HOLD
1058
 
Grainger, Malcolm
Conservative
883
 
Ackred, Patricia Anne
Green Party
53

02:15
Thursby
Allerdale
Fairbairn, Duncan Stewart
CONSERVATIVE  HOLD
1294
 
Goldsmith, Bill
Labour
343
 
Standen, Dianne Estelle
Green Party
128

02:14
St Michael's
Allerdale
Barry, Alan Lawrence
LABOUR  HOLD
798
 
Wilson, Gladys
Conservative
277
 
Bennett, Margaret
Liberal Democrat
120
 
Rigg, Peter George Rowland
Green Party
36

02:14
St John's and Great Clifton
Allerdale
Holliday, Joe
INDEPENDENT  HOLD
704
 
McGuckin, Antony David
Labour
635
 
McKerrell, Ann Vipond
Conservative
369
 
Watts, Fliss
Green Party
52

02:13
Appleby
Eden
Connell, Andy
LIBERAL DEMOCRAT  GAIN
909
 
Owen, John Mervyn
Conservative
844
 
Potts, John
Labour
78
 
Lawson, Kimberley Jane
Green Party
56

02:13
Solway Coast
Allerdale
Markley, Tony
CONSERVATIVE  HOLD
884
 
Cook, John
Independent
525
 
Richardson, Caroline
Labour
274
 
Rawson, Richard Clive
Green Party
70

02:12
Seaton
Allerdale
Tibble, Celia
LABOUR  HOLD
755
 
Jenkinson, Mark Ian
Conservative
727
 
Grey, Alistair John
Green Party
74

02:11
Moss Bay and Moorclose
Allerdale
Stoddart, Stephen
INDEPENDENT  GAIN
847
 
Cannon, Barbara Ann
Labour
484
 
Donnelly, Louise Mary
Conservative
188
 
Maw, Douglas
Green Party
17

02:10
Maryport South
Allerdale
Little, Keith Anthony
LABOUR  HOLD
983
 
Todd, Antony Armstrong
Conservative
285
 
Rumney, Laura
Green Party
84

02:09
Maryport North
Allerdale
McCarron-Holmes, Carni
LABOUR  HOLD
663
 
Kemp, George Masterton
UK Independence Party
646
 
Pagan, Sarah Jane
Conservative
318
 
Brown, Clare
Green Party
86

02:08
Keswick
Allerdale
Lywood, Tony
LABOUR  GAIN
933
 
Munby, Ronald
Conservative
608
 
Lenox, Jack Frederick
Green Party
268

02:07
Harrington
Allerdale
Rae, Marjorie
INDEPENDENT  HOLD
613
 
King, Janet Mary
Labour
425
 
Lishman, Neville John
Conservative
189
 
Fleming, Reece
Liberal Democrat
84

02:07
Dearham and Broughton
Allerdale
Graham, Hugo George Greenbank
CONSERVATIVE  GAIN
805
 
Clark, Alan
Labour
641
 
Mawdsley, Richard
UK Independence Party
112
 
Smith, Helen Hilda
Green Party
85

02:06
Wetheral
Carlisle
Marriner, Nick
CONSERVATIVE  HOLD
1297
 
Gee, Michael Anthony
Liberal Democrat
307
 
Bowditch, Stephen John William
Labour
300
 
Brewis, Dallas Jane
Green Party
85

02:06
Upperby
Carlisle
Young, Stewart Farries
LABOUR  HOLD
703
 
Robson, Fiona
Conservative
415
 
Denholm, John Gordon
UK Independence Party
120
 
Osler, James Ernest
Liberal Democrat
70
 
Foster, Penelope Bothepa
Green Party
31

02:06
Cockermouth South
Allerdale
Kennon, Alan
CONSERVATIVE  HOLD
1117
 
Semple, Andrew Irving
Labour
579
 
Peck, Roger
Liberal Democrat
204
 
Roy, Jane Christine
Green Party
86

02:05
Stanwix Urban
Carlisle
Mallinson, Elizabeth
CONSERVATIVE  HOLD
1123
 
Linford, Tim
Labour
548
 
Davison, Helen
Green Party
216
 
Douglass, Phil
UK Independence Party
83

02:05
Upper Kent
South Lakeland
Collins, Stan
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1104
 
Bond, Margaret
Conservative
756
 
Porter, Adrian Robert
Green Party
158
 
Windsor, Andy
Labour
109

02:05
Cockermouth North
Allerdale
Hanson, Rebecca Charlotte
LIBERAL DEMOCRAT  GAIN
811
 
Nicholson, Peter Andrew Hardie
Conservative
609
 
Burns, Isabel Jeanette
Labour
546
 
Crowley, Flic
Green Party
70

02:05
Harraby South
Carlisle
Earl, Deborah Anne
LABOUR  HOLD
671
 
Randall, Michael
Conservative
655
 
Paton, Jack
Independent
173

02:04
Brampton
Carlisle
Fisher, Lawrence
CONSERVATIVE  HOLD
860
 
Begley, Lesley
Labour
321
 
Luckley, Olwyn Doreen
Liberal Democrat
135
 
Luhrs, Colin
Green Party
126
 
Harding, John James
UK Independence Party
107

02:04
Bothel and Wharrels
Allerdale
Bowness, Alan
CONSERVATIVE  HOLD
1235
 
Perry, Jill
Green Party
615

02:04
Belle Vue
Carlisle
Bowditch, Christine
LABOUR  HOLD
742
 
Osborne, Geoffrey
Conservative
722
 
Riley, Susan
UK Independence Party
91
 
Atkinson, Helen Elizabeth
Green Party
52

02:04
Eden Lakes
Eden
Hughes, Neil
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1129
 
Kay, Laura Elizabeth
Conservative
931

02:03
Belah
Carlisle
Ellis, Gareth Michael
CONSERVATIVE  GAIN
951
 
Birks, Paul Leslie
Labour
538
 
Toole, Alan
Independent
478

02:03
Aspatria
Allerdale
Lister, Jim
CONSERVATIVE  HOLD
593
 
Roberts, Phill
Liberal Democrat
548
 
Kendall, Peter Gregory
Labour
262
 
Wilson, David
UK Independence Party
101

02:03
Alston and East Fellside
Eden
Driver, Claire Susan
LABOUR  GAIN
836
 
Walker, Walter
Conservative
688
 
Robinson, Mary
Independent
624
 
Holden, Deb
Liberal Democrat
116
 
Marsden, Alan William
Green Party
114

02:02
Lower Kentdale
South Lakeland
Bingham, Roger Kenneth
CONSERVATIVE  HOLD
1715
 
Higton, Gordon Victor
Liberal Democrat
510
 
Casson, Paul John
Labour
139
 
Blunden, Simon
Green Party
97

02:02
High Furness
South Lakeland
Brereton, Matt
CONSERVATIVE  GAIN
1059
 
Fletcher, David William Norman
Liberal Democrat
798
 
Scott, Gerry
Labour
222
 
Loynes, Chris
Green Party
103

02:01
Hillcrest and Hensingham
Copeland
Wonnacott, Andrew William
CONSERVATIVE  GAIN
816
 
Wharrier, Christine
Labour
801

01:57
Penrith East
Eden
Bell, Patricia Anne
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
955
 
Forrester, John
Conservative
445
 
Snell, Hilary Jane
Labour
85
 
Dixon, Mary Elizabeth
UK Independence Party
53
 
Ross, Ali
Green Party
29

01:56
Low Furness
South Lakeland
Willis, Janet
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
994
 
Butcher, Andrew Clifford
Conservative
861
 
Wilson, Shirley-Anne
Labour
191
 
Howlett, Peter Alan
Green Party
45

01:54
Egremont
Copeland
Southward, David Edward
LABOUR  HOLD
789
 
Norwood, Alistair William Millar
Conservative
677

01:50
Millom Without
Copeland
Hitchen, Keith Haigh
CONSERVATIVE  HOLD
1150
 
Woods, Ryan
Labour
281
 
Millar, Sally
Green Party
147

01:48
Millom
Copeland
Wilson, Doug
CONSERVATIVE  HOLD
967
 
Burness, Denise Barbara
Labour
442

01:45
Cleator Moor West
Copeland
Morgan, Frank Irving
LABOUR  HOLD
567
 
Haraldsen, Genna Elaine
Conservative
309
 
Ross, Christopher Patrick
Independent
112
 
Minogue, Mike
Liberal Democrat
66
 
Ford, Nicholas Frederick
UK Independence Party
65

01:42
Yewdale
Carlisle
Haraldsen, Stephen
CONSERVATIVE  GAIN
928
 
Furneaux, Beth
Labour
755
 
Coates, Jeff
Liberal Democrat
174
 
Craik, Malcolm Fraser
UK Independence Party
111
 
Goodwin, Henry Bryson
Green Party
28

01:41
Morton
Carlisle
Bell, John
LABOUR  HOLD
804
 
Shepherd, David
Conservative
477
 
Morrison, Rob
Green Party
84

01:41
Longtown
Carlisle
Tarbitt, Val
CONSERVATIVE  HOLD
921
 
Sidgwick, Stephen Ronald
Labour
215
 
Moore, Graham
UK Independence Party
109

01:40
Houghton and Irthington
Carlisle
Mallinson, John
CONSERVATIVE  HOLD
1112
 
Robinson, Maggie
Labour
262
 
Murphy, Brendan
Liberal Democrat
140
 
Mills, Fiona Rachel
UK Independence Party
90
 
Graham, Hazel Jane
Green Party
88

01:40
Sedbergh and Kirkby Lonsdale
South Lakeland
Cotton, Nick
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1253
 
Lancaster, Kevin John
Conservative
1163
 
Cross, Nick
Labour
91
 
Jackson, Daphne Mary
Green Party
60

01:40
Penrith North
Eden
Carrick, Hilary Frances
CONSERVATIVE  HOLD
1031
 
Taylor, Virginia Christine
Liberal Democrat
574

01:39
Denton Holme
Carlisle
McDevitt, Hugh
LABOUR  HOLD
800
 
Ali, Syed
Conservative
360
 
Boothman, Neil
Green Party
93
 
Wilde, Kerryanne Mckay
UK Independence Party
80

01:39
Howgate
Copeland
Barbour, Martin Steven
CONSERVATIVE  GAIN
623
 
Troughton, Gillian Ruth
Labour
566
 
Atkinson, Eric William
UK Independence Party
75
 
Watson, Sharon Josephine
Green Party
44

01:39
Dalston and Burgh
Carlisle
Allison, Trevor
LIBERAL DEMOCRAT  GAIN
1048
 
Oliver, Katharine
Conservative
936
 
Warwick, Ray
Labour
248

01:39
Corby and Hayton
Carlisle
Graham, William James
INDEPENDENT  HOLD
830
 
Meller, Keith
Conservative
608
 
Hobson, Alison Elizabeth
Liberal Democrat
177
 
McCutcheon, Charmian Jess
Green Party
124

01:38
Botcherby
Carlisle
Betton, Robert William
INDEPENDENT  HOLD
807
 
Fisher, Helen Anne
Labour
431
 
Nedved, Paul
Conservative
337
 
Brown, Deb
Green Party
40

01:36
Kells and Sandwith
Copeland
Williamson, Emma Louise
LABOUR  HOLD
684
 
Whiteside, Brigid Anne
Conservative
419
 
Guest, Michael Patrick Anthony
Independent
218

01:36
Egremont North and St Bees
Copeland
Whiteside, Chris
CONSERVATIVE  GAIN
626
 
Wormstrup, Henry
Labour
469
 
Walmsley, Wammo
Independent
208
 
Laine, Jayne Anne
Independent
163

01:34
Gosforth
Copeland
Turner, Christopher Paul
CONSERVATIVE  HOLD
1144
 
Meteer, Sam
Independent
366
 
Kane, Peter
Labour
311
 
Nixon, Daniel James
Green Party
57

01:32
Penrith Rural
Eden
Whipp, David
CONSERVATIVE  HOLD
888
 
Tonkin, Michael Christopher
Independent
405
 
Baker, Lorna Ann
Liberal Democrat
290
 
Tidbury, Wade
Green Party
143

01:31
Windermere
South Lakeland
Berry, Ben
CONSERVATIVE  GAIN
1097
 
Rooke, Steve
Liberal Democrat
1009
 
Henderson, Penny
Labour
124
 
Threadgold, Kate
Green Party
58

01:31
Penrith West
Eden
Fearon, Helen Jane
CONSERVATIVE  HOLD
507
 
Derbyshire, Judith Margaret
Liberal Democrat
319
 
Quinn, Lee
Independent
260
 
Knaggs, Dave
Labour
160

01:29
Cleator Moor East and Frizington
Copeland
Lamb, Arthur William Creighton
CONSERVATIVE  GAIN
629
 
Knowles, Tim
Labour
612
 
Todd, Allan Franciscus
Green Party
93

01:25
Kendal Strickland and Fell
South Lakeland
Thornton, Peter Carlyle
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1170
 
Nicholson, Michael Patrick
Conservative
443
 
Branney, Virginia Elizabeth
Labour
353
 
Rodham, Ian
Green Party
167

01:25
Grange
South Lakeland
Wearing, Bill
CONSERVATIVE  HOLD
1318
 
Khan, Dave
Liberal Democrat
586
 
Kennedy, Nicola
Labour
135
 
Miller, Laura
Green Party
83

01:20
Bransty
Copeland
Roberts, Graham Robert Phillip Melville
CONSERVATIVE  GAIN
607
 
Holliday, Rachel Margaret
Labour
561
 
Maudling, Charles Edward
Independent
220
 
Bedford, Maggie
Green Party
38

01:16
Mirehouse
Copeland
Hawkins, Mike
LABOUR  HOLD
804
 
Micklethwaite, Jane Margaret
Conservative
410

01:14
Kendal Castle
South Lakeland
Hogg, Chris
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1267
 
Taylor, Harry James Albert
Conservative
703
 
Ring, Jim
Labour
133
 
Harrison, Gwen
Green Party
83

01:14
Cartmel
South Lakeland
Sanderson, Sue
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1111
 
Chambers, Steve
Conservative
873
 
Le Mare, Robin Smallwood
Green Party
94

01:14
Hawcoat
Barrow-in-Furness
Worthington, Roy
CONSERVATIVE  HOLD
1245
 
Lambton, Connor James
Labour
429

01:10
Roosecote
Barrow-in-Furness
Gawne, Derek
CONSERVATIVE  GAIN
898
 
Chatfield, Fred
Labour
606
 
Richards, Pete
UK Independence Party
88

01:07
Harraby North
Carlisle
Weber, Cyril Frederick
LABOUR  HOLD
737
 
Eden, Barbara
Conservative
358

01:06
Currock
Carlisle
Watson, Reg
LABOUR  HOLD
562
 
Mitchell, Geoff
Conservative
309
 
Bomford, Jeffrey
Independent
96
 
Higgins, Sky Fiona
Green Party
64

01:06
Dalton North
Barrow-in-Furness
Shirley, Ben
CONSERVATIVE  GAIN
884
 
Doughty, Barry
Labour
569
 
Higgins, Glenn David
Independent
148

01:06
Castle
Carlisle
McGuckin, Alan Robert
LABOUR  HOLD
469
 
Bainbridge, James
Conservative
364
 
Wood, David John
Liberal Democrat
117
 
Reid-Sinclair, Robbie
UK Independence Party
77
 
Hunt, Richard Sebastian
Green Party
53

01:04
Kendal Nether
South Lakeland
Evans, Shirley Amelia
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
1234
 
Flitcroft, Pamela Mary
Conservative
531
 
Aldridge, Eli
Labour
188
 
Mason, Andy
Green Party
100

01:04
Kendal Highgate
South Lakeland
Cook, Geoff
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
922
 
Hine, Emma Therese Marie
Conservative
426
 
Braithwaite, Paul
Labour
253
 
Whiting, Phil
Green Party
107

01:02
Walney South
Barrow-in-Furness
Cassidy, Frank
LABOUR  HOLD
739
 
McClure, Rory
Conservative
539

00:58
Hindpool
Barrow-in-Furness
Burns, Anne
LABOUR  HOLD
714
 
English, Ann Denise
Conservative
300
 
Roberts, Dave
UK Independence Party
136

00:54
Ormsgill
Barrow-in-Furness
McEwan, Bill
LABOUR  HOLD
660
 
Gibney, Terri-Anne
Conservative
398
 
McMeekin, Theresa Marie
UK Independence Party
216

00:52
Lakes
South Lakeland
Clark, Will
LIBERAL DEMOCRAT  HOLD
782
 
Brown, Tim
Conservative
564
 
Gilchrist, Alison Faith
Labour
79
 
Rowley, Chris
Green Party
49

00:49
Newbarns and Parkside
Barrow-in-Furness
Wielkopolski, Sol
CONSERVATIVE  GAIN
683
 
Murphy, John
Labour
600
 
Hunt, Karl Darrell
UK Independence Party
90

00:44
Walney North
Barrow-in-Furness
Worth, Mel
LABOUR  HOLD
720
 
McLeavy, Martin David
Conservative
413

00:38
Dalton South
Barrow-in-Furness
English, Des
CONSERVATIVE  GAIN
683
 
Wilson, Ernie
Labour
508
 
Young, Dick
UK Independence Party
115
 
Beecham, Raymond George
Liberal Democrat
63

00:28
Old Barrow
Barrow-in-Furness
Wall, Helen
LABOUR  HOLD
577
 
Lauderdale, Brenda Joyce
Conservative
290
 
Rudd, Colin John
UK Independence Party
94

00:24
Risedale
Barrow-in-Furness
Hamilton, Kevin Robert
LABOUR  HOLD
667
 
Samson, Jamie
Conservative
382